1.8 milyon liralık tabloya alıcı çıkmadı

0

atika-18-milyon-liralik-tabloya-alici-cikmadiAtika Müzayede ve Sanat Galerisi’nce 1.8 milyon TL’ye satışa sunulan ünlü İtalyan ressam Ilario Spolverini’nin İstanbul’un fethini anlatan iki tablosuna alıcı çıkmadı. Özel koleksiyonlar ve nadide Osmanlı eserlerinin satışları ile bilinen Atika Müzayede, dün Grand Hyatt Otel’de ’21. Asar-ı Atika Müzayedesi’ düzenledi. Müzayedede galerinin kurucusu ve sahibi Can Önen tarafından toplanan özel koleksiyonlar yer aldı. Osmanlı sanatının çok önemli eserlerinin yanı sıra Osman Hamdi Bey’e ait resimler, Sultan 2. Abdülhamid Han’a ait kişisel kullanım eşyaları, İtalyan Barok dönem sanatçılarından Ilario Spolverini çift İstanbul’un fethi tablosu, İbrahim Çallı ya ait yağlı boya tablo, Kont Amedeou Preziosi gibi ressamların eserleri satışa sunuldu.

SPOLVERİNİ’YE ALICI YOK
Osmanlı dönemine ait 14 ayar altın üzerine pırlanta ve yakut taşlardan işlemeli olan Murassa Sultani zarf 59 bin lira’ya, Osman Hamdi Bey karakalem eserlerinin dördü 49 bin liraya, Sultan 2. Abdulhamid Han insiyalli cüzdanı 9 bin liraya satıldı. Müzayedenin en önemli parçası İstanbul’un fethini 2 ayrı tablo ile resmeden ünlü İtalyan ressam Ilario Spolverini’nin eserleri, 1.8 milyon liradan satışa çıktı ancak alıcı bulamadı.

İlgili Müzayede :

http://www.muzayedecilik.com/etkinlik/atika-muzayede-ozel-koleksiyonlar-ve-osmanli-eserleri-karma-muzayedesi-04-aralik-2016te/21-asar-i-atika

 

 

 

 

 

 

 

Atika Kimdir ?

atika-art-logoAtika, ismini Türkiye’deki ilk müze oluşumu kabul edilen “Mecma-ı Âsâr-ı Atika”dan alır. 2008 yılında  Can Önen tarafından bir sanat galerisi ve müzayede şirketi olarak kurulmuştur.

2008 yılındaki ilk müzayedesini, satışlı bir antika sergisi düzenleyerek gerçekleştirmiş ve böylece Atika adını ilk kez duyurmuştur. Zaman içinde Can Önen’in özel ilgi alanı olan Osmanlı Sanatı’nın en nadide örneklerinin yanı sıra; modern ve çağdaş sanat eserlerini de  seçkisine ekleyerek eser gamını genişletmiştir. Atika Müzayede, Agop Egoyan, Avni Baturer… devamı için tıklayınız.

Share.

About Author

Leave A Reply

%d blogcu bunu beğendi: